موسسه فرهنگی آموزشی شهید محراب آیت االله مدنی همدان با قریب 25 سال قدمت ، موسسه ای عام المنفعه بوده که با توکل به خداوند متعال و مدد از ایمه معصومین (علیه السلام) با هدف ارائه خدمات آموزشی و بالا بردن سطح آگاهی و دانش مناطق محروم ، توسعه مهارتهای حرفه ای و ارتقای سطح فرهنگی جامعه ی هدف در حال فعالیت است .


ثبت نام رایگان و ارائه بسته تخفیفی ویژه به دانش آموزان محروم :

توانمندسازی تحصیلی و توانمندسازی افراد در مناطق محروم از اولویت های کاری موسسه شهید محراب آیت الله مدنی همدان است. هدف از این امر  حمایت از دانش آموزانی است که علی‌رغم داشتن علاقه و استعداد تحصیلی، به دلیل محرومیت اقتصادی  و عدم دسترسی به امکانات آموزشی  مورد نیاز  شکوفایی استعداد های آنان تحت شعاع قرار می گیرد. برای رسیدن به این هدف، تقویت علمی، سلامت جسمی و پرورش شخصیت دانش آموزان در سرلوحه کار قرار گرفته است. تلاش موسسه  شهید محراب آیت الله مدنی بر این است که با تأمین امکانات آموزشب مناسب، ، ارائه خدمات مشاوره‌ای و رفع دیگر نیازهای دانش آموزان؛ دغدغه‌های ذهنی آنان را به حداقل رسانیده و فضایی آرام و دلپذیری برای کسب دانش و معرفت برای ایشان فراهم نماید. روش حمایت از این دانش اموزان  به این ترتیب است که دانش آموزان مستعد تحصیل از طریق همکاران  آموزش و پرورشی در سطح مدارس مناطق محروم  و نهادهای اجتماعی و خیریه همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) و دارالایتام مهدیه همدان در مناطق محروم شناسایی می شوند و به موسسه شهید مدنی معرفی می گردند ..
طرح پایپوش :
با توجه به اینکه دانش آموزانی که از نظر اقتصادی وضعیت روحی مناسبی ندارند و این موضوع در نحوه روابط اجتماعی و تحصیلی آنان تأثیر می گذارد. موسسه شهید مدنی همدان با تامین نیازهای دانش آموزان بی بضاعت به آن ها امیدی دوباره می دهد و این کمک ها موجب افزایش انگیزه آنان به تحصیل خواهد شد و آغاز فصل سرما  عید فرصت مناسبی  برای توجه به این دانش آموزان است. طرح پایپوش به تهیه و توزیع کفش زمستانی دانش آموزان محروم اشاره دارد که جامعه هدف آن در سال تامین 4000 (چهار هزار) جفت کفش منحصرا برای دانش آموزان مدارس مناطق محروم شهر می باشد.
حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه:
کمک و مدد رسانی به همنوعان از رسالت هایی است که خداوند در قرآن کریم به آن سفارش های فراوانی نموده است و یکی از امتیازات انقلاب اسلامی و تأکیدات و فرمایشات امام خمینی (ره) ، رسیدگی به نیازمندان و فقراست . موسسه شهید مدنی نیز  بر پايه اخلاص و نيک‌انديشی، گسترش روز افزون کيفيت زندگی و رفع فقر و پريشانی از اقشار آسيب‌پذير جامعه  را در کنار سایر نهادهای اجتماعی سرلوحه فعالیت های خویش قرار داده است. در همین راستا این موسسه وظايف و رسالتی برای خویش مد نظر قرار داده که کاهش و پيشگيری آسيب‌های اجتماعی، حمايت از خانواده‌های بی‌سرپرست، اصلاح ساختارهای رفتاری در خانواده‌ها، گسترش سبک زندگی ایرانی اسلامی  ، کمک‌رسانی به قشرهای مختلف جامعه  و ....  بخش از اين وظايف محسوب می شوند که در قالب برنامه های آموزشی ، فرهنگی،  اجتماعی و نیز اهدای کمک های نقدی  و  و غیر نقدی در بسته های مختلف  ارائه می شود.
فعالیت های فرهنگی مذهبی ویژه مناطق محروم و کمک به پایگاه ها و هیئات مذهبی:
امروزه اهمیت فرهنگ برای همگان روشن شده است و اكثر علمای اجتماعی به تأثیرات آن بر سایر جنبه های حیات بشری توجه كرده اند. توسعه فرهنگی منجربه خود باوری جامعه شده است، و این مسئله خود در شکل گیری و هویت فرهنگی جامعه نقش مهمی را ایفاء می نماید. توسعه فرهنگی در قالب اهمیت دادن به ارزش های محلی و ملی، باید بتواند از طریق برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی به نیازهای معنوی و مادی افراد جامعه خود پاسخ دهد بنابراین یکی از مهم ترین زمینه های فعالیت  موسسه خیریه شهید محراب آیت الله مدنی همدان فعالیت های فرهنگی و مذهبی بویژه برای قشر جوان  و نوجوان است .به همین منظور این موسسه ضمن برگزرای همایش ها ، جلسات ، چاپ بسته های مختلف  فرهنگی ، ارتباط موثر با نهادی های و هیئت های مختلف فرهنگی مذهبی و حمایت های مادی و معنوی در شیو های گوناگون به دنبال  ترویج و نشر فرهنگ غنی اسلامی در بین آحاد جامعه و ارتقا سطح علمی و فرهنگی جامعه است