تاریخ انتشار : 10 مهر 1399     تعداد بازدید : 20مدیر حوزه‌های علمیه همدان در مراسم رونمایی از کتب حضرت آیت الله آقا نجفی همدانی(ره) : از اسوه‌هایی چون آیت‌الله نجفی‌همدانی درس بگیریمآیت‌الله سیدمصطفی موسوی‌اصفهانی در عصر یکشنبه ششم مهرماه در آیین رونمایی از کتاب‌های «آیت‌الله نجفی‌همدانی» در حوزه علمیه همدان، بیان کرد: یکی از مسائل بسیار مهم برای سلوک راه الهی دیدن سالکین این راه است و اگر تنها گفتن و نوشتن کافی بود خداوند کتابی را می‌فرستاد و تبیین می‌شد اما در هر زمان باید انبیاء، اولیاء، اوصیاء، اسوه‌ها و تربیت شوندگانی باشند.
وی با بیان اینکه این مکتب افرادی را می‌خواهد که دنباله‌رو آن باشند و از اسوه‌ها درس بگیرند، مطرح کرد: اگر بخواهیم زندگی الهی داشته باشیم باید اسوه‌ای برای خود برگزینیم که لیاقت چراغ راه بودن را داشته باشد.
موسوی‌اصفهانی با اشاره به اینکه قرآن می‌فرماید شخص رسول اکرم(ص) برای شما اسوه است، اظهار کرد: در حوزه‌های علمیه باید درصدد ساخته شدن افراد این‌چنینی باشیم، یک عالم ربانی باید علم، عمل، جهاد و زندگی‌اش معرف اسلام باشد.
نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اسوه‌ها دین اسلام را در مکتب تشیع ۱۲ قرن حفظ کردند، کسانی چون شیخ مفیدها، شیخ کلینی‌ها، سیدبن طاوس‌ها، شیخ فضل‌الله ‌نوری‌ها، آیت‌الله تألهی‌ها، آیت‌الله نجفی‌ها، امام راحل و ... از این دست بودند.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی را در کل دنیا با امام خمینی(ره) می‌شناسند، مطرح کرد: باید از این اسوه‌ها درس بگیریم، به عنوان نمونه آیت‌الله آقانجفی ۱۸ جلد تفسیر نوشته و تلاش‌های دیگری در این زمینه داشته که نشان دهنده ریاضت کشیدن وی و خود ساختن را بر همه چیز مقدم داشتن است.
موسوی‌اصفهانی با بیان اینکه شرط نخست گام خودسازی تصمیم بر زهد صددرصدی در تمام ابعاد و ندیدن خویشتن است، گفت: پشتکار نیز در این راه بسیار مهم است و تا چیزی را در طبق اخلاص نگذاریم، نمی‌توانیم اسوه شویم.
مدیر حوزه‌های علمیه همدان با اشاره به اینکه باید از اسوه‌ها درس خودسازی علمی، خودسازی تقوا در حد اعلاء و خودسازی از ولی امر مسلمین بگیریم، اظهار کرد: در یک نگاه زندگی آیت‌الله نجفی همدانی و آیت‌الله تألهی برای رسیدن به این سه هدف بود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان نیز در معرفی کتاب های رونمایی شده، با بیان اینکه کتاب «شرح اصول کافی» آیت‌الله نجفی همدانی کتاب بسیار ارزشمندی است، گفت: البته این شرح به صورت مرتب شرح کافی را شرح نکرده و روایت‌های کتاب منتخب بوده است و سبک خاصی دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب‌الله شعبانی‌موثقی ادامه داد: کتاب «شرح شذرات ‌فی علم الاصول» وی با تقریر مرحوم نائینی است که شاگردان فراوانی داشته و کتاب‌های اصولی وی را تقریر کرده‌اند و مطالب خوبی در آن آمده که برای طلاب قابل استفاده است‌.
وی اضافه کرد: در اصول کافی نگاه آیت‌الله نجفی همدانی متأثر از ملاصدرای فیلسوف است که در اواخر عمر به روایات و قرآن گرایش پیدا می‌کند و از جمله آن‌ها تفسیر و شرح اصول کافی است و فهم عمیقی از روایت دارد.
شعبانی‌موثقی افزود: آیت‌الله نجفی همدانی در شرح اصول کافی وقتی وارد فضایی مانند عرش، قلم و لوح می‌شود، برجستگی‌های علمی دارد که قابل دفاع‌تر است.
مدیرعامل مؤسسه شهید محراب آیت‌الله مدنی(ره) هم در این برنامه خلاصه‌ای از فعالیت‌های این مؤسسه را در چاپ کتاب های آیت‌الله نجفی همدانی توضیح داد و گفت: نگاه به برگزاری کنگره‌ها ختم به یک روز نمی‌شود بلکه این برنامه نمادی از کار است و نقطه اصلی آن معرفی جایگاه این شخصیت‌ها به جوانان و طلبه‌ها است.
سیدمحمدکاظم حجازی با بیان اینکه دبیرخانه کنگره به طور مستمر درگیر چاپ کتاب‌های آیت‌الله آقا نجفی بود، خاطرنشان کرد: از سال ۹۵ که مقدمات کنگره این عالم عالیقدر مطرح شد، برنامه‌های اجرایی و فعالیت‌های علمی به عنوان یک اصل مد نظر بود.
وی با اشاره به اینکه در بازنویسی هر دو کتاب سعی شد در اصل و ‌محتوا دستکاری نشود، اظهار کرد: این مؤسسه سعی می‌کند در خدمت فرهنگ دینی و مکتب شیعه باشد و گام‌هایی در این مسیر برداشته و الگوهایی که همسو با انقلاب و آرمان‌های امام(ره) است را معرفی می‌کند.