تاریخ انتشار : 14 مهر 1398     تعداد بازدید : 43مدیر عامل موسسه شهید آیت الله مدنی. جامعه‌ای که عقاید توحیدی دارد ترازش از دیگر جوامع بالاتر استبه گزارش روابط عمومی موسسه شهید محراب آیت الله مدنی همایش "راه و نگاه" ویژه آموزگاران ، دبیران ، مربیان و مشاوران مدارس موسسه شهید محراب آیت ا... مدنی (ره) عصر پنج شنبه 11 مهر ماه در سالن حضرت ولی عصر (عج) برگزار شد . مدیر عامل موسسه شهید آیت الله مدنی با تاکید بر اینکه معلم باید در محیط کاری خود با سواد بوده و سواد علمی، دینی و اجتماعی داشته باشد افزود: جامعه‌ای که مبانی اعتقادی خود را عقاید توحیدی می‌داند ترازش از دیگر جوامع بشری بالاتری است.
سید محمد کاظم حجازی در گردهمایی آموزگاران، دبیران، مربیان و مشاوران مدارس موسسه شهید محراب آیت الله مدنی با عنوان راه و نگاه که پنج شنبه گذشته در محل مجتمع ولیعصر (ع) برگزار شد با بیان اینکه نخستین معلم هر انسان خدای متعال است و کامل‌ترین انسان یعنی پیامبر خود را نیز معلم قرار داد اظهار کرد: هر بشری که اراده به خلقتش قائل شد موضوعیت حیات او متوقف به بودن یک معلم است و این یکی از امور فطری است که خداوند در ما قرار داده است.
وی مطرح کرد: بر اساس تفکر ما شیعیان ممکن نیست که در هستی حیات یک انسان دارای عقل به اراده الهی محقق شود اما برای شکوفایی عقل او، معلم موضوعیت نداشته باشد.
وی با بیان اینکه امروزه با جامعه‌ای مواجه هستیم که بر حسب اقتضاعات روز مره با مشکلاتی رو‌به رو است و در محدوده خانواده خود باید برای رفع مشکل تصمیم گیری کنیم اذعان کرد: وقتی تعریف ما از جامعه یک خانواده است همین ویژگی را باید نسبت به جامعه داشته باشیم که باید برای حل مشکلات و رسیدن به اهداف تلاش کنیم.
مدیر عامل موسسه شهید آیت الله مدنی عنوان کرد: به نظر می‌رسد تمامی برنامه‌هایی که در راستای یک هدف در یک جامعه پیگیری می‌شود عناصر جامعه به میزان فهم و هدفی که از برنامه دارند نقششان پررنگ‌تر است و هر میزان که جامعه از برنامه و هدف بازمی ماند عنصر عدم تفهیم و همسو شدن در عدم تحقق هدف بسیار موثر است.
حجازی با تاکید بر اینکه معلم باید در محیط کاری خود با سواد بوده و سواد علمی، دینی و اجتماعی داشته باشد افزود: جامعه‌ای که مبانی اعتقادی خود را عقاید توحیدی می‌داند ترازش از دیگر جوامع بشری بالاتری است.
وی با اشاره به اینکه این جامعه برای استواری خود نیاز به ساختاری دارد که اسکلت‌بندی لازم را برای تحقق اهداف مهم ایجاد کند ادامه داد: این ساختار را حاکمیت می‌گوییم، انقلاب اسلامی برای این امر تحقق پیدا کرده که انسانِ در تراز اشرف مخلوقات جایگاهی پیدا کند که حاکمیتی را بوجود آورد تا انسان‌ها بتوانند در عالی‌ترین حدی که مخلوق آنها هدف برایشان قرار داده بروز و ظهور پیدا کنند.
مدیر عامل موسسه شهید آیت الله مدنی ادامه داد: ما در فضای تعلیم وتربیت بستر چنین هدف و برنامه‌ای را ایجاد می‌کنیم، ما معلمان با یک نگاه فلسفی به جامعه باید ظرفیت دانش‌آموزان را برای حضور در چنین جامعه‌ای بالا برده و نگرشی را ایجاد کنیم تا دانش‌آموز با این نگرش به آینده خود توجه کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا نیز با اشاره به اینکه 12 سال در تربیت معلم تدریس کرده و افتخار داشتم که در کسوت معلمی نقش ایفا کنم اظهار کرد: خود را مدیون آموزش و پرورش می‌دانم چراکه تمام تجربیاتم را در آموزش و پرورش کسب کردم.
پرفسور محمد علی زلفی گل با بیان اینکه معلمی را یک رسالت می‌دانم چراکه معلم بر زندگی دانش‌آموزان به‌طور مستقیم اثر می‌گذارد اظهار کرد: در شغل معلمی لذتی است که در هیچ شغلی وجود ندارد
وی با تاکید براینکه شغل معلمی با هیچ شغلی قابل مقایسه نیست تصریح کرد: باید تلاش کنیم انسان‌های دانا تحویل جامعه دهیم چرا که دانایی منجر به داشتن ویژگی‌های توانایی، دارایی، مانایی و پویایی می‌شود.
این استاد دانشگاه با ابراز اینکه اگر بررسی کنیم متوجه می‌شویم که علت ماندگاری افراد مشهور دانایی آنها بوده است اظهار کرد: دانایی معجونی است از دو عامل مهم علم و عقل، علم نه تنها هنر حل کردن مشکل و مسئله است بلکه باعث رفع نیازهای جامعه می‌شود، علم ابزاری است که می‌توانیم آینده را پیش بینی کرده و ثروت تولید کنیم.
زلفی‌گل با اشاره به اینکه علم کمک می‌کند که ما مزیت‌های جدیدی ایجاد کنیم که در گذشته نداشتیم افزود: عقل یعنی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا مشکلی برای ما به وجود نیاید که بخواهیم آن را حل کنیم.
وی با ابراز اینکه تجربه وجه اشتراک بین علم و عقل است افزود: برای عالم شدن و افزایش علم باید به معنای واقعی عاشق باشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به اهمیت مطالعه تاریخ اذعان کرد: مطالعه تاریخ باعث می‌شود عقل افراد زیاد شود، وقتی تاریخ می‌خوانیم از سرگذشت گذشتگان درس می‌گیرم و گویی که بل آنها زندگی کرده و تجربه کسب می‌کنیم.
زلفی گل با تاکید بر اینکه هرچند کتاب خواندن در کشور ما بسیار مهجور است افزود: انسان‌های دانا رفتار اجتماعی متفاوتی دارند، دانایی منجر به آسایش می‌شود.
وی با اظهار اینکه یکی از گرفتاری‌های ما این است که به اندازه‌ای که باید به رشته‌های علوم انسانی توجهی نمی‌کنیم اظهار کرد: با هر شرایطی که شده باید نخبه‌ترین دانش‌آموزان را به سمت رشته علوم انسانی سوق دهیم.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه وظیفه ما این است نسل داناتر تحویل جامعه دهیم گفت: جامعه دانا جامعه‌ای است که علاوه بر علم و عقل قانون هم در آن نهادینه شده باشد.
زلفی گل با تاکید بر اینکه فرزندان خود را عالم و عاقل تربیت کنید تصریح کرد: ما هنوز دانا نشده‌ایم و وظیفه ما معلمان بسیار سنگین است.
وی با اشاره به اینکه ما دارای مذهب هستیم و مذهب به ما کمک می‌کند تا با خیلی از مسائل آشنا شده و به اصول پایبند باشیم گفت: انسان دانا هدف دارد و می‌داند برای چه زندگی می‌کند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت فرهنگ در جامعه تصریح کرد: وقتی فرهنگ به خوبی در جامعه جا افتاد افکار درگیر می‌شوند، در نتیجه اگر می‌خواهیم سرمایه‌گذاری جاودان کنیم باید فرهنگ سالم به جا بگذاریم.
زلفی گل با بیان اینکه علم را می‌شود از جایی دزدید یا آورد اما دانایی دزدیدنی نیست، رانتی نیست بلکه پلکانی و تدریجی به دست می‌آید خاطر نشان کرد: علم بیشتر آسایش عقل و آرامش بیشتر را منجر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه برای داشتن جامعه دانا باید به رشته‌های علوم پایه و انسانی توجه ویژه‌ای داشته باشیم اظهار کرد: باید به توزیع متوازن استعداد‌ها در رشته‌های مختلف توجه داشته باشیم.
گفتنی است رونمایی از پوستر جایزه ادبی راه صادق نیز پایان بخش این مراسم بود.