تاریخ انتشار : 24 شهریور 1398     تعداد بازدید : 56مدیرعامل موسسه فرهنگی شهید محراب آیت الله مدنی مطرح کرد، مجلس آینده را به جوانان باسواد انقلابی بسپاریدبه گزارش روابط عمومی موسسه شهید محراب آیت الله مدنی (ره) ،  مدیرعامل موسسه فرهنگی شهید محراب آیت‌الله مدنی از نمایندگان همدان در مجلس خواست: برای حضور جوانان انقلابی در مجلس بسترسازی کرده و عرصه را برای جوان‌ها باز نمایید، با معرفی افراد جدید در نقش معتمدین جامعه، انسان‌های وارسته‌ای که با تخصص‌های مورد نیاز نظام آشنا باشند، را مطرح کنید.

سید محمد کاظم حجازی روز 22 شهریورماه در سخنان پیش از خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه همدان ضمن تسلیت شهادت امام حسین (ع) و یارانشان عنوان کرد: آن شاالله توانسته باشیم که بهره لازم از این ایام سوگواری را برده باشیم و در مسیر زندگی ما از مشی و سیره امام حسین (ع) بهره‌مند باشیم.

وی با بیان اینکه امسال، سی و هشتمین سالگرد شهادت دومین شهید محراب، آیت‌الله مدنی است بیان کرد: این شهید بزرگوار یکی از سربازان مکتب امام حسین (ع) است که قطعاً برای همه ما که به دنبال الگوپذیری از سیره ائمه هستیم، یادآوری مشی و رفتار این بزرگوار مفید خواهد بود.

مدیرعامل موسسه فرهنگی شهید محراب آیت‌الله مدنی ادامه داد: حال که نزدیک به 1400 سال از قیام عاشورا می‌گذرد باید بدانیم که انسان‌های بزرگی هستند که با همان سیره، زندگی خود را تنظیم کرده‌اند و به بالاترین مقام یعنی شهادت نیز نائل آمده‌اند و این موضوع برای کسانی که گهگاه در شبهه هستند و زندگی ائمه را مربوط به ایام خودشان می‌داند، قابل تامل است.

حجازی در تشریح این موضوع خاطر نشان کرد: با اندکی تفکر و تامل متوجه می‌شویم که فردی چون شهید مدنی برای تاریخ بشریت الگو است و باید با چنین چراغ‌های نورافشانی در راه قدم برداریم چنان که در قرآن کریم نیز مطرح شده است که « پیامبر (ص) و کسانی که در راه او قدم برداشته‌اند، چراغ‌های نورافشانی هستند که انسان‌ها را به راه صواب هدایت می‌کنند... نه با کلامشان بلکه با عملشان» و شهید مدنی از این خصوصیت بهرهمند بود.

وی با طرح پرسش‌هایی چون قریب به 38 سال از شهادت شهید مدنی می‌گذرد، چرا همچنان یاد این شهید بزرگوار را گرامی می‌داریم؟ چه ویژگی‌هایی در این شهید وجود دارد که اقتضای دورانش بوده اما هم چنان برای جامعه ما، جوانان ما، زنان و مردان ما، اساتید دانشگاهی ما و... می‌تواند الگو باشد؟ مطرح کرد: در پاسخ به این پرسش‌ها به ادبیاتی که مقام معظم رهبری در خصوص شهید مدنی به کار برده‌اند باید دقت کرد.

وی در ادامه افزود: مقام معظم رهبری در این خصوص عنوان کرده‌اند که «ما امروز هم به همان ویژگی‌هایی که در شخصیت شهید مدنی وجود داشت در مسئولان، کارگزاران و تریبون‌داران نیاز داریم، همان روشن‌بینی را لازم داریم، همان شجاعت را لازم داریم، همان آگاهی و معرفت را لازم داریم؛ این چیزها لازم است؛ این جمع‌بندی را در کارهایتان مورد توجّه قرار بدهید».

حجازی در ادامه بیانات رهبر معظم انقلاب را پی‌گرفت و بیان کرد:« یعنی اگر کتاب می‌نویسید، اگر کار هنری می‌کنید، اگر شعر می‌گویید، به مرثیه‌سرایی‌ها یا ستایشگری‌های عادّی، قضیّه تمام نشود؛ چون اینها چیزی عاید روح شهید مدنی نخواهد کرد. سعی کنید این را به‌صورت یک جریان دربیاورید؛ جریان شخصیّت جامع‌الاطراف شهید مدنی؛ تا امثال من از او درس بگیریم، فرا بگیریم، یاد بگیریم که چه جور باید عمل کرد، چه جور باید فکر کرد، چه جور باید حرکت کرد، چه جور باید حرف زد، چه جور باید موضع‌گیری کرد، چه جور باید از یک کسانی دفاع کرد، در مقابل یک کسانی ایستاد؛ اینها را تعلیم بگیریم».

وی با تاکید بر لزوم جریان سازی حول محور سیره شهید مدنی عنوان کرد: جریان‌سازی متوقف به یک بازه زمانی محدود نیست بلکه حرکتی است که باید همیشه در جامعه بروز داشته باشد تا مردم بتوانند از آن الگوبرداری کنند.

مدیرعامل موسسه فرهنگی شهید محراب آیت‌الله مدنی مهم‌ترین ویژگی شهید مدنی را «مرید امام» و «مراد مردم» بودن دانست و گفت: تمام افرادی که در کنار انسان‌های الهی بوده‌اند حائز سه خصوصیت اصلی هستند: جهاد و قیام در برابر مخالفانی که لجاجت در مقابل حق دارند، نخستین ویژگی آن‌ها است، از امام خودشان نه جلوتر می‌افتند و نه عقب می‌مانند بلکه همواره همراه امامشان هستند و دیگر ویژگی آن‌ها شامل هدفمندی و پایداری و نبود ضعف و سستی در کارها است که شهید مدنی از زمانی که در نجف با امام (ره) مواجه شدند تا زمانی که به شهادت رسیدند تمامی این ویژگی‌ها را دارا بودند و با تمام وجود و استقامتشان به همراهی امام (ره) پرداختند.

وی با اشاره به این موضوع تصریح کرد: شخصیت شهید مدنی در مباحث اجتماعی نیز همین ویژگی‌ها را در برداشت به نوعی که این شهید بزرگوار در گفتار، برخورد، موضع‌گیری‌ها و اقتضائات جامعه در مواجهه با مردم در رفع نیازهای جامعه این ویژگی‌ها را حائز بودند و خصوصیت مراد بودشان در بین مردم محسوس بود.

حجازی با تاکید بر اینکه مردم همدان از این شخصیت رفتارهایی را به یاد دارند که هرگز از اذهان آن‌ها دور نخواهد شد، ادامه داد: شهید مدنی در اوج طاغوت زمانی که دیدند مردم نیازمند رفع حاجت‌ها و نیازهایشان هستند، با همراهی خود آنها نهادهایی را تشکیل می‌دهند که این نهادها نه تنها در آن دوران بلکه امروز نیز پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی در جامعه پایدار است.

وی در این راستا تاسیس درمانگاه مهدیه، صندوق قرض‌الحسنه مهدیه و دارالایتام مهدیه را یادگار شهید مدنی دانست و افزود: شهید مدنی نه تنها خود را وقف مردم کرده بودند بلکه توسط مردم مومن نیز تشکل‌هایی را ایجاد کرد و آن چنان در میان مردم نفوذ داشتند که هر جا می‌رفتند مردم شیفته رفتارشان می‌شدند.

مدیرعامل موسسه فرهنگی شهید محراب آیت‌الله مدنی در ادامه خاطر نشان کرد: امروز در آستانه چهل و یکمین سالگی انقلاب اسلامی هستیم یعنی در گام دوم انقلاب قرار داریم؛ اگر شخصیتی چون شهید مدنی در این 40 سال توانسته است الگو باشد در گام دوم نیز با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص ویژگی‌های شهید مدنی به عنوان الگوی جامعه می‌تواند مطرح باشد.

      لزوم اعتماد به جوانان متدیّنِ با سوادِ انقلابی

وی یکی از خصوصیات اصلی شهید مدنی را اعتماد به جوانان نامید و گفت: شهید مدنی کار خود را با جوانان پیش می‌برد، امام (ره) نیز در آن دوران به جوانان اعتماد می‌کرد و حال نیز مقام معظم رهبری در گام دوم، انقلابی بودن و با جوانان پیش بردن را مطرح می‌کنند که در این بین منظور از جوان، جوان متدینِ با سوادِ انقلابی است یعنی جوانی که زندگی او عجین با ارزش‌های انقلاب است.

این مقام مسئول در ادامه افزود: مقام معظم رهبری در انتخاب‌های خود جوانگرایی را نشان دادند و امروز ما در استان همدان جوان‌ترین نماینده ولی‌فقیه در کشور را داریم، شهید احمدی روشن‌ها را داشته‌ایم، جوانانی در سطح ملی ارائه کرده‌ایم و نشان داده‌ایم با اعتماد به جوان‌ها، توانسته‌ایم صفحه جدیدی ایجاد کرده و مردم ما باید در رفتار و مطالبات خود به این رویکردها توجه کنند.

حجازی با اشاره به فعالیت‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از پیروی انقلاب اسلامی تاکنون، مطرح کرد: در دهه‌های اول انقلاب اسلامی، نمایندگان استان ما بین 30 تا 40 ساله بودند و همین مسأله باعث شد تا دستاوردها و توفیقات خاصی را برای مردم، برای منطقه و در سطح ملی داشته باشند حال چرا امسال ما نتوانیم با چنین رویکردی به مجلس شورای اسلامی نگاه کنیم؟

وی با بیان اینکه اگر شهید مدنی امروز در جمع ما حضور داشته باشند، چگونه مجلسی را از ما مطالبه می‌کند؟ عنوان کرد: اگر ده‌ها مطالبه رهبری در مباحث مختلف اقتصادی، سیاسی و دیگر موضوعات زمین می‌ماند، مربوط به مجلسی است که نمی‌توانند از خودشان عبور کنند، نمی‌توانند خودشان را با مبانی و ارزش‌هایی که نظام اسلامی که با بیان گوارای رهبری مطرح می‌شود، تطبیق دهند! بدین سان لازم است تا امروز حرکتی صورت بگیرد.

مدیرعامل موسسه فرهنگی شهید محراب آیت‌الله مدنی در این راستا از نمایندگان همدان خواست: برای حضور جوانان انقلابی در مجلس بسترسازی کنید عرصه را برای جوان‌ها باز کنید، افراد جدیدی را معرفی کنید در نقش معتمدین جامعه، انسان‌های وارسته‌ای که با تخصص‌های مورد نیاز نظام آشنا باشند، را معرفی کنید.

حجازی تصریح کرد: امروز ما تنها در جغرافیای کشورمان صحبت نمی‌کنیم ما در دایره امت اسلامی در حال ایفای نقش هستیم بدین سان مجلسی با این ویژگی‌ها مشخصاً جوان‌هایی می‌خواهد که توانسته باشند ضمن آنکه دهه‌های گذشته را سپری کرده‌اند، بتوانند این انتظارات را نیز محقق سازند.

مدیرعامل موسسه فرهنگی شهید محراب آیت‌الله مدنی در پایان صحبت‌های خود تاکید کرد: اگر این همراهی بین مردم و افرادی که خودشان را در این مسیر معرفی می‌کنند، شکل بگیرد یقیناً در مجلس بعدی شاهد جریان سازیی که شهید مدنی با خون پاک خود متولی آن بود، خواهیم بود.