تاریخ انتشار : 2 مرداد 1398     تعداد بازدید : 34دبیرکنگره آیت الله تالهی: احیاء فرهنگ انقلابی و ضرورت حفظ اصول نظام به فرموده مقام معظم رهبری باید در دستور کار قرار گیرددبیر کنگره ملی آیت تالهی با حضور در مرکزمدیریت حوزه علمیه خواهران به تبیین مسائل مربوط به این کنگره پرداخت/

در این جلسه که با حضور حجت الاسلام فاضلیان ریاست حوزه علمیه خواهران برگزار شد سید محمد کاظم حجازی مدیر عامل موسسه شهید محراب آیت ا... مدنی و دبیر کنگره آیت ا... تالهی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص احیاء مجدد فرهنگ انقلابی در جامعه و ضرورت حفظ اصول نظام اظهار داشت: اگر همانند همه نظام های بین المللی نتوانیم اصول خود را حفظ کنیم ، چیزی تحت عنوان حرکت انقلابی در جامعه معنا و مفهوم نخواهد داشت چرا که اصل تقابل و ستیز ما با جبهه استکبار نیز همین حرکت و اصول انقلابی است.

ایشان افزود: با طرح موضوع احیاء فرهنگ انقلابی از جانب مقام معظم رهبری، در شورای موسسه شهید مدنی نیز این مسئله مطرح شد که اگر حرکتی تحت عنوان انقلاب اسلامی به وجود آمده است جلو دار آن روحانیونی بودند که این نظام توانست به واسطه حرکت آنان مقبولیتی داشته باشد. آن هم روحانیتی که همراه امام (ره) بوده و خط مشی ایشان را قبول کرده اند و به عبارتی روحانیت انقلابی.

وی افزود: در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که باید مجددا روحانیت را در حرکت های اجتماعی و در جایگاه خود تعریف نماییم.

روحانیت متدین و انقلابی جلو دار حرکت های مردمی

مدیر عامل موسسه شهید مدنی ادامه داد: طبیعتا می طلبد کسی که امروز  ملبس به لباس روحانیت است،مصداق های عینی روحانیت انقلابی را بشناسد و در فضای زندگیش با آن انس و الفت پیدا نماید و همانندی با این روحیه را امکان پذیر ببیند.حجازی افزود: در این قالب ما دنبال مصداق هایی گشتیم که این دو خصیصه را کنار هم داشته باشد، یعنی هم روحانی که در شأن روحانیت جایگاه والایی داشته باشد و هم انقلابی باشد.

وی افزود: در این خصوص شخصیت های مختلفی، ازجمله روحانیت انقلابی که در تراز ملی مطرح بودند نام برده شد، لیکن موضوعیتی برای استان همدان پیدا نمی کردند. به عنوان مثال  شخصیت ارزشمند شهید بهشتی نام بره شد که برای این موسسه پرداختن به این شخصیت در سطح استان همدان چندان موضوعیتی نداشت.

لذا به این نتیجه رسیدیم از روحانیون داخل استان و افرادی که دارای این ویژگی این باشند مطرح نماییم.

آیت ا... آقا نجفی شخصیت با تراز علمی بالا و همراه  با انقلاب و جوانان جبهه و جنگ

حجازی در ادامه با اشاره به شخصیت انقلابی آیت ا... آقا نجفی تصریح کرد: شخصیت علمی ایشان تا حدودی مهجوربود و نیاز به یک کار نو و بدیع و همچنین فردی آشنا به توانایی علمی و فکری ایشان داشت.

حجازی گفت: در بررسهای بیشتر به این نتیجه رسیدیم که پژوهش در شخصیت علمی ایشان کار سختی نیست چرا که هم مکتوباتی از ایشان موجود است و هم افرادی که می توانند ما را در طرح این مسئله یاری نمایند. البته بخشی از مکتوبات ایشان مواردی بودند که تاکنون به آن پرداخته نشده و فقط یک جلد از آن مکتوبات و آن هم به صورت دست نوشته موجود بود.

حجازی در ادامه ضمن اشاره به جایگاه اجتماعی آیت ا... آقا نجفی و همراهی وی در راهپیمایی های اواخر انقلاب و همچنین امضاء بیانیه ها توسط ایشان اظهار داشت:مسجد ایشان نیز، مسجدی بود که تمام و کمال پایگاه جوانان دوران جنگ و جبهه بود و وقتی نام مسجد کولانج مطرح می شد مورد تایید همه افراد جامعه قرار می گرفت.

دبیرخانه کنگره آیت ا... نجفی همچنان در حال تولید آثار این عالم ربانی است

دبیر کنگره آیت ا... تالهی در ادامه و با اشاره به تشکیل دبیرخانه کنگره از یک سال و نیم بیش اظهار داشت: همچنان در حال تولید محصولات کنگره آقا نجفی هستیم، به طور مثال کتاب تفسیر اصول کافی ایشان در هفته گذشته بازنویسی آن به اتمام رسیده و آماده چاپ شده است، همچنین کتاب انوار درخشان نیز 10 جلد آن بازنویسی شده است، کتابی هم در حوزه ی اصول که شامل یادداشت هایی از درس استاد است گردآوری شده وآماده چاپ می باشد که شیخ رضا انصاری، با تسلطی که در زبان عربی دارند، کتاب را به زبان عربی روان ترجمه نموده اند.

حجازی همچنین با اشاره به تغییر نگرش بسیاری از بزرگان نسبت به این عالم ربانی بعد از برگزاری کنگره گفت: آیت ا... طاهری امام جمعه شهر رزن در سخنرانی های رسمی خود وصف آیت ا... عظما آقا نجفی را در مورد ایشان بکار بردند که این موضوع یعنی توجه مجدد به این ذخیره در جامعه.

تاکید مقام معظم رهبری در برگزاری کنگره آیت ا... تالهی

مدیر عامل موسسه شهید مدنی با یادآوری دیدار رهبر معظم انقلاب با دست اندرکاران کنگره آقا نجفی اظهار داشت: در آن دیدار مقام معظم رهبری جمله ای را تذکر دادند و فرمودند: در زمان دفاع مقدس حضرات آیت ا... تالهی و آیت ا... نجفی همیشه همراه جوانان جبهه ای بوده  و هر وقت از اوضاع و احوال همدان و جبهه ها سوال می شد مکررا نام این دو عالم بزرگوار را می شنیدیم و در این خصوص جزء ممتازین بودند.

حجازی افزود: رهبری انقلاب در آن دیدار به وجه علمی آیت ا... آقا نجفی نیز اشاره داشتند و فرمودند: آقا نجفی یک مفسر قرآن نیز هستند ولی این به تنهایی مفید نیست. مهم این است که در کنار ویژ گی بارز علمی همراهی با جوانان و جامعه را توانسته اند حفظ نمایند و فرمودند چه خوب است که برای آیت ا... تالهی هم چنین کاری صورت پذیرد. وی ادامه داد: بیان این مطلب توسط حضرت آقا برای موسسه مدنی و همه دست اندرکران برگزاری کنگره آقا نجفی تکلیفی ایجاد کرد که کار متوقف به کنگره آقا نجفی نباشد. لذا بعد از اتمام کنگره، دبیرخانه همچنان به کار خود ادامه داد.

همراهی همه دستگاه های اجرایی در کنگره آقا نجفی

حجازی با اشاره به همراهی همه دستگاه های اجرایی در زمان برگزاری کنگره آیت ا... آقا نجفی اظهار داشت: الحق و الانصاف که در زمان کنگره همه دستگاه های دولتی همراهی بسیار خوبی را با موسسه انجام دادند به نحوی که ما احساس نمودیم عنوان کار را ما حمل می نماییم ولی کار را دیگران انجام می دهند.

مدیر عامل موسسه شهید مدنی با اشاره به پیچیدگی های اداری اخذ مجوز به منظور برگزاری کنگره ملی آیت الله تالهی افزود: احساس نمودیم که اگر کار بخواهد متوقف به اخذ مجوز شود لطمه خواهد دید لذا دوستان و همکاران بنده در موسسه شهید مدنی شروع به جمع آوری مصاحبه ها و شناسایی افرادی کردند که با آیت ا... تالهی در ارتباط بودند. در نهایت بعد از برگزاری جلسه شورای سیاست گزاری با حضور وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس شورای سیاست گزاری کنگره وتعیین ساختار کنگره وهمچنین تشکیل جلسه شورای استانی با حضور آیت ا... شعبانی کار ادامه پیدا کرد.

برگزاری شورای استانی کنگره آیت ا... تالهی با حضور آیت ا... شعبانی نماینده ولی فقیه در استان و تشکیل کمیت های کنگره

حجازی افزود: در جلسه ای که با حضور نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد ایشان در اولین جمله خود فرمودند که حوزه خواهران در این موضوع جدی گرفته شود چرا که هم صعه صدر آنها در مسائل علمی بیشتر از آقایان است و هم طرح مباحث از طریق آنها دقیق تر است.

حجازی در ادامه با اشاره به تشکیل کمیته های کنگره و اقدامات انجام گرفته توسط کمیته علمی افزود: در کمیته علمی محورهای مقالات کنگره معین شده است که این موضوعات در سایت کنگره نیز قابل رصد می باشد.

حجازی ادامه داد: امیدواریم که این امکان در حوزه ی خواهران نیز فراهم گردد که بتوانند با ارائه مقالات علمی قوی، در بحث کنگره آیت ا... تالهی ورود پیدا نمایند.

حضور فعال حوزه خواهران در کنگره آیت ا... تالهی

حجازی همچنین گفت: ما باید بتوانیم فارغ از بحث کنگره در متن جامعه نیز ایفای نقش نماییم و به نحوی کار صورت گیرد که آحاد مردم نیز از کنگره بهره برداری نمایند که بدین منظور کمیته ای با ریاست سازمان تبلیغات اسلامی  تحت عنوان کمیته ی مردمی  پیش بینی شد که از وظایف آن بهره مندسازی  اقشاری  از جامعه من جمله مسجد و منطقه زندگی این عالم ربانی از کنگره است

دبیر کنگره آیت ا... تالهی در پایان با اشاره به پتانسیل بالای حوزه خواهران گفت: امیدواریم با درایت حجت الاسلام فاضلیان کمیته ای نیز در حوزه خواهران شکل بگیرد و بتوانیم از نقطه نظرات و دیدگاه های ایشان در موضوعات کنگره بهره برداری نماییم.