تاریخ انتشار : 23 بهمن 1396     تعداد بازدید : 279با حضور همرزم شهید برگزار شد نقد کتاب «ارتش کلاه پوستی‌ها» با محوریت شخصیت انقلابی شهید مدنی(ره)جلسه نقد و بررسی کتاب «ارتش کلاه پوستی‌ها» با محوریت شخصیت انقلابی شهید محراب آیت الله مدنی(ره) در حضور همرزمان شهید برگزار شد.

 

 به گزارش روابط عمومی موسسه شهید محراب آیت الله مدنی(ره)، جلسه نقد و بررسی کتاب «ارتش کلاه پوستی‌ها» همزمان با ایام‌الله دهه فجر، با محوریت شخصیت انقلابی شهید محراب آیت‌الله مدنی(ره) و به همت خانم سرور حکمتی اطهر، مسئول کتابخانه عمومی 30 مهر و اداره کتابخانه‌های عمومی عمومی همدان، به بوته نقد و بررسی گذاشته شد.

این مراسم با حضور دکتر عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان، سیدعلی موسوی؛ همرزم شهید مدنی و پدر شهید سیدهادی موسوی، سید میثم موسویان؛ نویسنده کتاب، محمد علی بادامی؛ رئیس ستاد بازسازی عتبات استان همدان و همرزم شهید، تیمور آقامحمدی؛ معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان و بهنام میرزایی به عنوان منتقد کتاب، جمعی از نویسندگانی که در حوزه دفاع مقدس فعالیت کرده، افرادی که با شهید مدنی(ره) ارتباط داشته‌اند و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در سالن جلسات اداره‌کل برگزار شد.

سید میثم موسویان؛ نویسنده کتاب «ارتش کلاه پوستی» در این جلسه با اشاره به اینکه «از مدت‌ها قبل دغدغه نوشتن کتابی در مورد شهید آیت‌الله مدنی(ره) را داشتم»، اظهار کرد: مؤسسه شهید مدنی(ره) چندی پیش پیشنهاد نگارش این کتاب را به بنده داد، از آنجا که علاقه زیادی به نوشتن آن داشتم کار را شروع کردم.

موسویان در رابطه با علت نامگذاری کتاب به نام «ارتش کلاه پوستی‌ها»، گفت: این موضوع به یکی از خصوصیات شهید مدنی(ره) برمی‌گردد که در فصل اول داستان وقتی در آذرشهر بودند یکی از مباحثی که ایشان مطرح می کنند، مبارزه با نوع لباس پوشیدنی بوده که رژیم پهلوی اجبار کرده و برای اینکه مبارزه منسجم باشد سفارش می‌دهند از تبریز کلاه پوستی بیاورند.

وی ادامه داد: زمانی که پوشیدن لباس و کلاه پهلوی اجباری می‌شود، آیت‌الله مدنی سفارش می‌دهند از تبریز کلاه‌هایی با نام کلاه پوستی بیاورند و طرفداران ایشان و کسانی که پشت وی نماز می‌خواندند از کلاه پوستی استفاده می‌کردند و آن زمان هر کس که با پهلوی ضد بود از کلاه پوستی استفاده می‌کرد و کم‌کم ارتش کلاه پوستی‌ها از دل مردم شکل گرفت.

نویسنده کتاب «ارتش کلاه پوستی‌ها» بیان کرد: کلاه پوستی فرم خواص آن زمان بوده و کسانیکه پشت سر آیت الله مدنی نماز می‌خواندند و ایشان را به عنوان لیدر مبارزاتی قبول داشتند، از کلاه پوستی استفاده می‌کردند.

موسویان با اشاره به اینکه «حوادث مربوط به شهید مدنی(ره) از گزارش‌های ساواک اخذ شده»، خاطرنشان کرد:‌ زمانی کمی برای ویرایش و طراحی جلد کتاب اختصاص داده شده اما با این حال جلد بسیار جذابی انتخاب شده و وجود مشکلات ویراستاری در کتاب به شتاب در چاپ آن برمی‌گردد.

در ادامه یکی از نویسندگان همدانی به نقد این کتاب پرداخت و اظهار کرد: اینکه در این کتاب از کاغذهایی کاهی استفاده شده، حس نوستالژیک را در انسان زنده می‌کند.

بهنام میرزایی با تأکید بر اینکه «شیوه نگارش این کتاب در قالب رمان و بسیار جذاب است»، گفت: البته این کتاب دارای غلط‌های املایی و ویرایشی بوده که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

وی با اشاره به قلم شیوای نویسنده در پرداختن به قهرمانان داستان، آن را یک شاهکار عنوان و بیان کرد: به مستندات نیز خوب پرداخته شده است.