تاریخ انتشار : 23 دی 1396     تعداد بازدید : 260وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تکریم مفاخر قدرت نرم یک جامعه استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز دراین مراسم با بیان اینکه تکریم مفاخر یک ملت بخشی از قدرت نرم یک جامعه است، از ویژگی‌های شاخص آیت‌الله آقانجفی همدانی نام برد و گفت: ایشان هیچ گاه بدون کتاب و دانش نزیست.‌

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی کنگره ملی آقا نجفی همدانی(ره)، دکترسید عباس صالحی ضمن عرض ارادت به مفاخر همدان و شهدای این دیار با بیان اینکه در تقسیم‌بندی قدرت سخت و نرم، قدرت سخت از ابزار قهریه و یا تطمیع مالی استفاده می‌کند، گفت: مجموعه‌ای از امور در کنار هم به عنوان قدرت نرم شناخته می‌شود که یکی از آنها جامعه برخوردار از سابقه تمدنی بالاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جامعه دارای زبان غنی را برخوردار از قدرت نرم دانست و گفت: از سوی دیگر جامعه‌ای که ارزش‌ها و آیین‌های ریشه‌ای دارد از این نوع قدرت بهره می‌برد.

‌وی یکی از مولفه‌های قدرت نرم در هر جامعه‌ای را به تعداد مفاخر آن به لحاظ کمی و کیفی بیان کرد و اظهار داشت : این مهم پشتوانه بقا و دوام و اضمحلال‌ ناپذیری جامعه است.

صالحی با ابراز خرسندی از برگزاری کنگره بزرگداشت آیت‌الله آقانجفی همدانی تأکید کرد: خوشبختانه ایران اسلامی از مفاخر زیادی برخوردار است که امروز خوشحالیم به یاد یکی از بزرگان اسلام و همدان در این شهر گرد هم آمده‌ایم.‌

وی، آیت‌الله آقانجفی همدانی را شخصیتی کم‌نظیر در وجوه مختلف معرفی کرد و گفت: اگر از بزرگان، اجازه‌های اجتهاد آیت‌الله آقانجفی را بخوانید واژه‌هایی که به کار رفته قابل توجه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بخشی از عباراتی که از سوی بزرگان در مورد اجتهادنامه آیت‌الله آقانجفی به کار برده می‌شود، گفت: مرحوم نایینی در اجتهادنامه می‌فرماید «سال‌های طولانی است که ایشان در دروس فقه و اصول من شرکت کردند و هدف ایشان از حضور برای دانش‌آموختگی و تعمق در مطالب و فهم دانش بود».‌

وی افزود: در حوزه وجوه تهذیبی ایشان در اجازه‌نامه آیت‌الله غروی اصفهانی آمده است: «ایشان کسی است که فقط علم نیافته است بلکه علم او به آداب دینی و اخلاق الهی آمیخته شده است».‌

صالحی با بیان اینکه در سن ۲۹ سالگی و ۳۰ سالگی اجتهاد نامه‌هایی از بزرگان به او اعطا شده و مورد تجلیل این بزرگان قرار گرفته است، گفت: اینکه چنین شخصیتی در این منطقه زیست کرده است؛ مایه مباهات شما اهالی همدان، ایران و جهان تشیع است.

وفاداری به تحقیق و تالیف از ویژگی های آقانجفی همدانی بود

صالحی تأکید کرد: ایشان هیچگاه بدون کتاب و دانش نبود، وقتی دانش‌پژوهی جزو عناصر فرد شود هیچگاه خود را از مائده علم بی‌نیاز نمی‌بیند و این نکته‌ای است که به وضوح در وجود آیت‌الله آقانجفی دیده می‌شد.

صالحی وفاداری به مردم را از دیگر ویژگی‌های ایشان دانست و با بیان اینکه این عالم بزرگ تا آخر حیات در کنار این مردم زندگی کرد، گفت: ایشان هیچ گاه از مردم خود فاصله نگرفت و در یک مسجد، پدرانه راه را به آنها نشان می‌داد.

وی وفاداری به آرمان‌های بلند نهضت امام خمینی(ره) را از دیگر خصلت‌های ایشان بیان کرد و گفت: این عالم ربانی این تعبیر زیبا را به کار برد که «ما در طول تاریخ نابغه علمی و اخلاقی زیاد داشتیم اما نابغه زعامت اسلامی کم داشتیم و امام(ره) نابغه زعامت اسلامی بود». ‌

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تفسیر و نگاه آیت‌الله آقانجفی در مورد «توکل» خاص و تازه است، گفت: امید است بتوان بهره لازم را با برگزاری چنین کنگره‌هایی از وجود این عالم و ستاره درخشان جهان تشیع برد.